11 Ekim 20 Asus ROG STRIX GL553 İncelemesi

Asus ROG STRIX GL553 İncelemesi

ROG STRIX GL553, tasarımıyla elbette oyuncular için olduğu kadar Asus'un Republic of Gamers çizgisine de uygun bir model oluyor. Asus'un yararttığı ROG ailesinin güçlü bir üyesi olarak karşımıza çıkan laptop, siyah renkli fırçalanmış gövdesiyle ilgi çekici duruyor. Sırt yüzeyinde de ROG çizgilerini ve logosunu gördüğümüz laptop, burada bize metalik bir kaplama sunuyor

Yaklaşık 2.5 kilogram ağırlığında olan ROG STRIX GL553, 30 mm kalınlığında bir gövdeye sahip. Üzerinde 15.6 inç boyutunda ekran taşıyan dizüstü, boyut ve ağırlık anlamında muadilleriyle büyük fark yaratmıyor.

ROG STRIX GL553'ün klavyesine baktığımızda, mekanik klavye görünümü ve hissiyatı sunan bir tuş takımıyla karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Tuşların yükseklik ve kullanımları oyuncular için olduğu kadar genel kullanım neticesinde de beğenilecektir kanaatindeyiz. Burada numerik tuş takımına yer verilmiş olması da bazı kullanıcılar için önemli bir detay oluyor. Oyuncular için ise, WASD tuşları farklı çerçeve rengiyle ön plana çıkıyor.

Elbette klavye ışıklandırması RGB aydınlatmaya sahip. Hatta burada Arua Core adında bir yazılım da bunun ekstrası oluyor. Bu yazılımı kullanarak klavye aydınlatmasını istediğiniz gibi özelleştirebiliyor, 3 farklı profil hazırlayabiliyorsunuz.

Hazır yazılımdan bahsetmişken, dizüstünde önemli diğer yazılımı da atlamayalım. Asus'un ROG Gamer Center olarak isimlendirdiği, dizüstü bilgisayarın pek çok noktasını izleyip yönebileceğiniz bir alan daha mevcut. Bununla gerek sistemin tüm detaylarını görebiliyor, gerek pek çok yönüne müdahelede bulunabiliyorsunuz. Bunlar arasında kuşkusuz fan çalışma hızından, işlemci ve ekran kartı performansına kadar çok sayıda nokta mevcut.

Asus ROG STRIX GL553'ün bağlantılarına baktığımızda, burada 2 adet USB 3.0 portu, 1 adet USB 2.0 portu sunulduğunu, ayrıca USB 3.1 Gen 1 portunun da hazır bulunduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan dizüstü bilgisayarda optik sürücünün yer aldığını da belirtelim.

Teknik kadro ve performans

Asus ROG STRIX GL553, teknik kadro bakımından başarılı bir dizüstü bilgisayar. Teknik kadrodu kadar, iç yapısının termal tasarımıyla da beğendiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, bunlar arasında neler yer alıyor?

 

Öncelikle sistemin Windows 10 işletim sistemi ile çalıştığını söyleyelim. Intel Core i7-7700HQ işlemciden güç alan GL553, 2.8 GHz taban frekansında çalışan bu işlemcisiyle güçlü bir performans sergiliyor elbette, bu açık. 4 çekirdekli işlemcisinin frekansını yukarıya çekebilmeniz de mümkün. Bunu yine ROG Gamer Center'dan yapabiliyorsunuz.

16 GB kapasiteli DDR4 RAM'lerle gelen GL553, 128 GB SSD ve 1 TB HDD ile birlikte ana teknik kadrosunu tamamlıyor. İşlemciye dayalı olarak gelen grafik işlemcinin de Intel HD Graphics 630 olduğu laptop'ta, kuşkusuz NVIDIA'nın ayrı grafik işlemcisi de yer alıyor. Bu modelde GeForce GTX 1050 yer alıyor. Ekran kartının 4 GB kapasitesinde olduğunu da söylemek lazım.

Teknik kadronun performansa yansımasına geçelim.

ROG STRIX GL553 ile bir dizi oyun oynama fırsatı bulduk. Bunlar arasında DOOM'dan Fallout 4'e, Mafia 3'ten BioShock Infinity'e kadar pek çok oyun bulunuyordu. Şimdi bu oyunlardan aldığımız performans sonuçlarını sizlerle paylaşalım.

ROG STRIX GL553 ile aldığımız test sonuçlarını hemen yukarıdaki videoda görebilirsiniz.

Performans açısından makul sonuçlar aldığımız ROG STRIX GL553, pil ömrüyle ise pek çok oyun laptop'ında olduğu gibi pek isteneni vermiyor. Yük altında yalnızca 45 dakika civarında pil ömrünü tüketen STRIX GL553, boşta kullanımda ise 7,5 saati görebiliyor. Ortalama kullanımda, Wi-Fi'ya bağlı yalnızca web gezintisi yaptığımız senaryoda ise, yaklaşık 5 saate yakın pil performansı aldığımızı da söyleyebiliriz.

Okuma : 3126